Strona główna » W jakim celu stosuje się suszarki apteczne? – specjalistyczny poradnik

W jakim celu stosuje się suszarki apteczne? – specjalistyczny poradnik

Według Ministra Zdrowia (Dz.U. 2002 nr 171 poz. 1395) suszarki apteczne powinny stanowić element wyposażenia apteki ogólnodostępnej, która przygotowuje jałowe leki recepturowe oraz każdej apteki szpitalnej. Ich użycie jest bowiem niezbędne dla prawidłowego przebiegu rozmaitych procesów technologicznych związanych z suszeniem, wygrzewaniem czy też kondycjonowaniem w atmosferze podgrzanego powietrza.

Suszarki apteczne – podstawowe zastosowanie

Posiadanie na wyposażeniu apteki specjalistycznych suszarek, umożliwia suszenie półproduktów lub artykułów gotowych. Urządzenia tego typu stosuje się także do sterylizacji narzędzi, opakowań oraz niektórych substancji wykorzystywanych w recepturach. W związku z tym apteka może zaoferować swoim klientom tzw. leki recepturowe. Suszarki pozwalają także uzyskać pożądaną wilgotność preparatu, a jako sterylizatory niszczą wszelkie żywe formy drobnoustrojów. Powszechne jest ich stosowane w procesie suszenia szkła laboratoryjnego, które stanowi podstawę w produkcji lekarstw. Oczywiście najważniejszym aspektem jest sprawność urządzenia, która przekłada się na efektywność procesu wyjaławiania. Warunkuje to bowiem bezpieczeństwo przygotowywanych preparatów recepturowych.

Kluczowe właściwości

Suszarka apteczna z regulatorem elektronicznym lub grawitacyjnym, czy też wymuszonym obiegiem powietrza, przeznaczona jest do suszenia, podgrzewania i innych prac wymagających podwyższonej temperatury. Wewnątrz urządzenia zainstalowana jest komora robocza ze specjalnymi grzałkami, wydajnym wentylatorem oraz półkami ze stali nierdzewnej. Praca modułu nadzorowana jest przez mikroprocesowy sterownik, odpowiadający za regulację i stabilizację temperatury na wymaganym poziomie, a także odmierzanie czasu trwania procesu. Suszarka apteczna jest wytwarzana w różnych pojemnościach: 17, 39, 75, 115, 143, 150, 220 litrów. Tego typu sprzęt apteczny można również wyprodukować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami zamawiającego. Warto podkreślić, że są to moduły o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów z winy pracownika. Sygnalizacja akustyczna wykazuje bowiem nawet drobne nieprawidłowości w przebiegu poszczególnych procesów.

Suszarki apteczne stanowią podstawę funkcjonowania każdej profesjonalnej apteki. Warto wybierać jednak wyłącznie moduły nowoczesne i funkcjonalne, oferowane przez renomowanych producentów.