Laboratorium powinno być wyposażone w taki sposób, by zapewniać komfort i bezpieczeństwo wykonywania eksperymentów. Kluczowe jest więc zakupienie odpowiednich mebli, na których mogą stanąć urządzenia laboratoryjne. Z czego powinny być wyprodukowane takie sprzęty? Poznaj podstawowe meble, które muszą znaleźć się w każdym laboratorium.
Podstawowe meble do laboratorium
W laboratorium musi znaleźć się odpowiednia powierzchnia, na której można wykonywać doświadczenia. Niezbędne są też przestrzenie pozwalające na bezpieczne przechowywanie substancji chemicznych i drobnych akcesoriów. Do podstawowych mebli wchodzących w skład wyposażenia laboratorium warto zaliczyć:
- stołki,
- stanowiska do mycia narzędzi,
- szafy,
- szafki,
- blaty do wykonywania eksperymentów.
W laboratoriach często korzysta się również z wózków do przewożenia materiałów, umieszczonych np. w probówkach. Takie sprzęty muszą być wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają przypadkowemu rozlaniu się substancji w trakcie jazdy. Wszystkie meble powinny pozwalać także na łatwe zachowanie w czystości.
Z czego powinno być wykonane wyposażenie laboratorium?
W laboratoriach korzysta się z substancji chemicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla niektórych materiałów. Z tego powodu wszelkie meble wykonuje się z surowców odpornych na działanie kwasów czy rozpuszczalników. Najczęściej są to takie materiały, jak żywica epoksydowa, ceramika, blacha ze stali nierdzewnej czy laminat. Wybór mebli powinien zależeć od tego, jakie eksperymenty są wykonywane w danym laboratorium.
Wyposażenie laboratorium powinno być dokładnie przetestowane przed dopuszczeniem go do użytku w placówkach badawczych. Warto wybierać produkty, które mają odpowiednie atesty. Daje to pewność, że meble pozwolą na bezpieczne korzystanie w kontakcie z substancjami żrącymi czy łatwopalnymi. Na takich sprzętach często stawia się urządzenia generujące wysoką temperaturę, jak np. cieplarki laboratoryjne.