Laboratorium to miejsce, w którym przeprowadza się skomplikowane doświadczenia chemiczne lub fizyczne. Taka przestrzeń musi być wyposażona w odpowiednią aparaturę. Służy ona zarówno do wywoływania reakcji, jak i utrzymania naczyń laboratoryjnych w czystości. Jakie akcesoria i urządzenia muszą znaleźć się w laboratorium?
Podstawowe urządzenia w laboratorium
W laboratorium muszą znaleźć się takie urządzenia, jak waga laboratoryjna, mikroskop, autoklaw, palnik, suszarka, a niekiedy też cieplarka z chłodzeniem czy komora klimatyczna. Sprzęt tego typu powinien spełniać określone normy. Musi być także wykonany z materiałów, które nie wchodzą w reakcje z substancjami chemicznymi i pozwalają na dokładne wyczyszczenie.
W laboratorium powinno znaleźć się także stanowisko do mycia przyrządów, z dostępem do bieżącej wody. Dobrym pomysłem jest zastosowanie baterii umywalkowych pozwalających na odkręcanie i zakręcanie bez użycia dłoni – zwykle łokciem.
Meble wykorzystywane w laboratorium
W laboratoriach korzysta się również ze specjalnych mebli. To szafki pozwalające na przechowywanie substancji lub akcesoriów, stoły z blatami z żywicy epoksydowej, laminatu, blachy nierdzewnej lub ceramiki, a także stołki. Materiały zastosowane do produkcji takich mebli powinny być odporne m.in. na działanie żrących substancji chemicznych. Do przechowywania zużytych narzędzi warto natomiast wykorzystać pojemniki medyczne.
Narzędzia i akcesoria jednorazowe w laboratorium
Do wykonania większości prac w laboratorium konieczne są drobne narzędzia. To szkiełka do mikroskopu, soczewki, skalpele, probówki, pipety, nożyczki, a także produkty pozwalające zachować higienę. Pracownicy korzystają zwykle z okularów ochronnych, masek i rękawiczek. W laboratoriach korzysta się też z preparatów do dezynfekcji, szczotek do mycia szkła laboratoryjnego i innych akcesoriów pozwalających na oczyszczenie stanowiska przed kolejnymi eksperymentami.