Strona główna » Sterylizator na suche powietrze – właściwości, zasada działania i podstawowe zastosowanie

Sterylizator na suche powietrze – właściwości, zasada działania i podstawowe zastosowanie

Sterylizatory to specjalne aparaty wyjaławiające, które służą do eliminacji drobnoustrojów z różnego rodzaju przedmiotów i substancji. Jedną z najpopularniejszych metod sterylizacji, jest użycie suchego powietrza o odpowiednio wysokiej temperaturze. W jaki sposób działa zatem sterylizator na suche powietrze oraz jakie jest jego podstawowe zastosowanie?

Sterylizator suchy – budowa i sposób działania

Podstawowy element, z którego zbudowane jest urządzenie, stanowi komora sterylizacyjna z elementem grzejnym oraz wewnętrzną kratą, na której umieszcza się wyjaławiane narzędzia. Całość zamknięta jest w izolowanej obudowie, w której producent aparatury laboratoryjnej zazwyczaj umieszcza panel z zegarem, regulacją temperatury i urządzeniami alarmowymi. W zależności od modelu i jego rekomendowanego przeznaczenia sterylizator na suche powietrze tworzy prostopadłościan o boku od 40 do nawet 120 cm. Sterylizacja odbywa się poprzez cyrkulację suchego powietrza o temperaturze od 140 do 250°C przez odpowiednią ilość czasu. Wysoka temperatura prowadzi do utleniania i inaktywacji składników komórek drobnoustrojów.

Sterylizator na suche powietrze – podstawowe zastosowania

Aparaty wyjaławiające na suche powietrze mogą służyć do sterylizacji przedmiotów szklanych, ceramicznych, metalowych oraz substancji odpornych na wysokie temperatury (np. chlorku sodu, talku, tlenku cynku czy wazeliny). Z tego względu znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których konieczne jest wykorzystywanie czystych narzędzi – w placówkach medycznych, aptekach, laboratoriach, klinikach kosmetologicznych czy gabinetach stomatologicznych. Należy pamiętać, że ze względu na wysokie temperatury sterylizator suchy nie sprawdzi się przy wyjaławianiu opatrunków oraz przedmiotów z gumy czy tworzyw sztucznych.

Sterylizator suchy – zalety rozwiązania

Podstawowe zalety sterylizatorów na suche powietrze to stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji, brak konieczności posiadania dodatkowych instalacji (np. elementów wentylacyjnych) oraz łatwość i wygoda użytkowania. Ponadto suche powietrze wykorzystywane w procesie wyjaławiania, nie wpływa negatywnie na materiały, z których wykonane są narzędzia medyczne. Proces ten nie powoduje też erozji szkła oraz korozji elementów metalowych (w przeciwieństwie np. do wyparzania za pomocą pary wodnej). Na rynku dostępne są różnorodne modele tego typu urządzeń, dlatego można je precyzyjnie dopasować do potrzeb danej placówki. Najlepszym doradcą będzie w tym przypadku konkretny dystrybutor czy producent aparatury laboratoryjnej. Liczne zalety sterylizatora na suche powietrze, sprawiają, że nie może go zabraknąć w żadnej dobrze wyposażonej jednostce medycznej.