Sterylizator-dezynfektor – specyfikacja i zastosowanie urządzenia

Sterylizator-dezynfektor

Obecność urządzenia sterylizującego jest czymś niezbędnym w każdym szpitalu, gabinecie medycznym czy salonie kosmetycznym. Urządzenia do sterylizacji umożliwiają bowiem dezynfekcję, zapewniając eliminację wszelkich bakterii i drobnoustrojów z różnych powierzchni lub narzędzi wielokrotnego użytku.

Właściwości urządzeń sterylizujących

Sterylizator suchy to obecnie najtańszy, najszybszy i najprostszy sposób na sterylizację różnorodnego sprzętu medycznego. Sterylizacja masek ochronnych czy narzędzi następuje w tym przypadku przy pomocy suchego, gorącego powietrza, pozwalając na ich wielokrotne użytkowanie.

Każdy sterylizator wyposażony jest w specjalne stojaki lub prowadnice, na których można umieścić do 8 półek. Ponadto tego typu sprzęt posiada autonomiczny układ, który eliminuje ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury i sprawia, że grawitacyjny obieg powietrza przebiega bez zakłóceń.

Sterylizator suchy – zastosowania

Zastosowania poszczególnych sterylizatorów mogą być bardzo zróżnicowane. Sterylizator suchy sprawdzi się m.in. przy dezynfekcji maseczek ochronnych. Faktem jest, iż dekontaminacja maseczek ochronnych przy użyciu sterylizatora sprawia, że mogą być one użytkowane nawet do 50 razy. W zależności od klasy sprzętu można w ten sposób zdezynfekować od kilku do nawet kilkuset maseczek na raz. Mowa tutaj przede wszystkim o maseczkach N95 (tzw. maseczkach chirurgicznych) oraz maseczkach typu FFP2 i FFP3. Sterylizator zapobiega zatem czasowym niedoborom maseczek oraz wydłuża ich przydatność do użycia. Innym popularnym zastosowaniem wspomnianych urządzeń jest dezynfekcja różnorodnego sprzętu medycznego. Sterylizatory dostępne na rynku umożliwiają bowiem eliminację wszystkich mikroorganizmów zdolnych do rozwoju (m.in. na szkle, porcelanie i metalu, a także w pudrach i olejach oraz odpornych na wysokie temperatury chemikaliach).

W dobie pandemii COVID-19 dbałość o higienę stała się szczególnie istotną kwestią. Koronawirus sprawił ponadto, że niemalże wszystkie kraje na świecie borykają się z poważnymi brakami w zakresie środków ochrony osobistej w systemie opieki zdrowotnej. Sterylizacja elementów wielokrotnego użytku na skalę masową jest więc aktualnie koniecznością. Z tego względu łatwy w obsłudze i wydajny sterylizator-dezynfektor stał się podstawą funkcjonowania wielu podmiotów z branży medycznej, farmaceutycznej czy beauty.