Strona główna » Sterylizacja maseczki medycznej dzięki profesjonalnym sterylizatorom

Sterylizacja maseczki medycznej dzięki profesjonalnym sterylizatorom

Dzięki profesjonalnym sterylizatorom możliwa jest szybka i skuteczna sterylizacja maseczek medycznych, pozwalająca na ich późniejsze przynajmniej kilkukrotne użycie (po przeprowadzeniu kolejnych sterylizacji), co nie tylko ogranicza koszty związane z zakupem nowej partii środków ochrony osobistej, ale także rozwiązuje problem ich niedoboru, z którym boryka się system opieki zdrowotnej w dobie pandemii.

Na jakiej zasadzie działają sterylizatory?

Dezynfekcja i sterylizacja maseczek oraz sprzętów medycznych jest możliwa dzięki grawitacyjnemu obiegowi suchego i gorącego powietrza. Maseczki umieszczone wewnątrz urządzenia na specjalnych stojakach poddawane są działaniu gorącego powietrza przez zadany czas. Dochodzi wtedy do całkowitego zniszczenia drobnoustrojów, które osadziły się na ich powierzchni (bakterii, grzybów i wirusów, w tym wirusa COVID-19). Urządzenia wyposażone są w trzy programy sterylizacji w temperaturach 160°C – 200°C, dla których można wybrać jeden z trzech czasów ekspozycji oraz dodatkowo jeden półgodzinny program dezynfekcji w temperaturze 80°C. Opcjonalnie możliwe jest dodanie programu specjalnego z innym zakresem temperatury.

Sterylizatory łatwe w użyciu i bezpieczne

Sterylizatory są urządzeniami łatwymi w obsłudze, posiadającymi liczne funkcje gwarantujące bezpieczeństwo obsługującego je personelu. Minimalizują one ewentualne błędy użytkownika poprzez kontrolę czasu sterylizacji i momentu osiągnięcia zadanej temperatury. Sterylizatory są wyposażone w autonomiczny system zabezpieczający przed niekontrolowanym wzrostem temperatury. W przypadku przekroczenia temperatury o zadeklarowaną wartość, w urządzeniu uruchamia się alarm akustyczny. Także w razie przypadkowego otwarcia drzwi włącza się sygnalizacja akustyczna, a praca sterylizatora ulega przerwaniu.

Dostępne wersje i dodatkowe opcje sterylizatorów

Sterylizatory dostępne są w kilku wersjach wielkości i pojemności, począwszy od najmniejszych o pojemności 17 litrów, a kończąc na urządzeniach o bardzo dużej pojemności – 220 litrów. Możliwe jest zamówienie dodatkowych opcji w postaci np. drzwi z oknem szklanym, zamykania na klucz, sygnalizacji zakończenia pracy lub wprowadzenia dodatkowych czujników.

Duża pojemność sterylizatorów umożliwia sterylizację znacznej liczby maseczek na raz. W krótkim czasie uzyskuje się wysterylizowane, gotowe do ponownego użycia środki ochrony osobistej. Jest to wygodne rozwiązanie dla szpitali, w których dostawy nowego sprzętu i akcesoriów ochrony osobistej są niewystarczające. Ze względu na wysokie koszty zakupu nowych maseczek medycznych, poddawanie dezynfekcji i sterylizacji używanych maseczek za pomocą sterylizatorów ma także wymiar oszczędnościowy.