Strona główna » Sterylizacja maseczek ochronnych – w jakich przypadkach będzie możliwa i jak prawidłową ją wykonać?

Sterylizacja maseczek ochronnych – w jakich przypadkach będzie możliwa i jak prawidłową ją wykonać?

Maseczki ochronne umożliwiają zmniejszenie zasięgu roznoszenia mikroorganizmów znajdujących się w górnych drogach oddechowych. Ich skuteczne działanie jest uzależnione przede wszystkim od regularnej wymiany w przypadku maseczek jednorazowych lub częstej sterylizacji w przypadku maseczek wielorazowych. Sterylizacja sprzętów laboratoryjnych może być wykonana na kilka sposobów, skutkujących eliminacją organizmów patogenicznych.

Sposoby sterylizacji

Celem sterylizacji jest unieszkodliwienie mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby czy wirusy. W przypadku bakterii i grzybów sterylizacja prowadzi do przerwania funkcji życiowych. Z kolei wirusy tracą swoje właściwości zakaźne poprzez naruszenie ich struktury białkowej. Najpopularniejszą metodą sterylizacji jest wykorzystywanie środków o wysokim stężeniu etanolu. Alkohol etylowy wykazuje bowiem silne właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, stąd jest składnikiem wszelkich żelów i sprayów do dezynfekcji. Przykładowo do sterylizacji sprzętu w laboratoriach najczęściej stosuje się 70% roztwór etanolu. Alkohol oddziałuje na błony lipidowe komórek prokariotycznych, doprowadzając do lizy komórki, a w przypadku wirusów uszkadza białka powierzchniowe niezbędne do skutecznego infekowania organizmów żywych.

Innym skutecznym sposobem sterylizacji jest wykorzystywanie wysokiej temperatury. Temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza powodują bowiem denaturację białek integralnych i powierzchniowych zarówno w przypadku wirusów, jak i bakterii oraz grzybów. Uszkodzenie białek funkcjonalnych prowadzi do śmierci komórek lub dezaktywacji cząstek wirusowych.

Sterylizatory medyczne

Właściwości bakteriobójcze wynikające ze stosowania wysokiej temperatury są wykorzystywane w profesjonalnych sterylizatorach medycznych. Sterylizatory medyczne emitują gorące powietrze zdolne do uśmiercania mikroorganizmów. Powietrze to jest suche, dzięki czemu niemożliwe jest równomierne rozprowadzenie wilgoci w urządzeniu. W sterylizatorach panuje obieg gorącego powietrza, przez co każdy sprzęt laboratoryjny znajdujący się w komorze jest dokładnie wysterylizowany. Dodatkowo urządzenia sterylizujące wyposażone są w system kontroli temperatury uniemożliwiający niekontrolowany spadek bądź wzrost temperatury optymalnej do sterylizacji.

W dobie pandemii koronawirusa kompleksowa sterylizacja maseczek ochronnych ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Sterylizatory medyczne to profesjonalne urządzenia, które czynią ten proces skutecznym i wydajnym.