Strona główna » Sprzęt medyczny do sterylizacji – przegląd rozwiązań

Sprzęt medyczny do sterylizacji – przegląd rozwiązań

Sterylizacja to proces polegający na mechanicznym, fizycznym bądź chemicznym niszczeniu wszelkich mikroorganizmów żywych, wirusów oraz ich form przetrwalnikowych. Na skuteczność sterylizacji wpływa dobór odpowiedniej metody oraz urządzenia. Nieprawidłowo wyjałowiony materiał może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

Sterylizatory na suche i gorące powietrze

Podstawowymi urządzeniami przeznaczonymi do sterylizacji są sterylizatory. Nowoczesny sprzęt medyczny wykorzystujący suche i gorące powietrze stosuje się do wyjaławiania sprzętu medycznego z metalu, szkła lub porcelany. Materiał umieszczony w zamkniętej komorze poddawany jest działaniu temperatury od 160ºC do 200ºC. Suche i gorące powietrze prowadzi do utlenienia i zniszczenia składników komórkowych drobnoustrojów. Poszczególne sterylizatory mogą różnić się pojemnością komory, wyglądem zewnętrznym, a także sposobem sterowania. Aby stworzyć wysokiej jakości urządzenia medyczne, producent powinien używać najlepszych materiałów, zapewniających niezawodność działania sprzętu.

Akcesoria wykorzystywane podczas sterylizacji

W procesie sterylizacji wykorzystuje się również szereg przydatnych akcesoriów, takich jak kontenery sterylizacyjne, puszki oraz pojemniki medyczne. Kontenery wykonane z zabezpieczonego powierzchniowo aluminium sprawdzają się w przypadku sterylizacji parowej i skutecznie zastępują rękawy foliowo-papierowe. Zaplombowane puszki medyczne mogą być wykorzystywane do długotrwałego przechowywania wyjałowionych narzędzi medycznych lub przechowywania narzędzi medycznych użytych podczas zabiegów i operacji przeznaczonych do sterylizacji. Jeśli chodzi o pojemniki medyczno-sanitarne, stosuje się je zwykle do bezpiecznego transportowania wysterylizowanych materiałów opatrunkowych lub lekarstw. Do ich wytworzenia używa się wysokiej jakości aluminiowej blachy zapewniającej szczelność i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Skuteczność procesu sterylizacji ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też zalecane jest korzystanie wyłącznie ze sprzętu oferowanego przez renomowanych producentów. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań i certyfikowanych urządzeń zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.