Z mikrobiologicznego punktu widzenia sterylizacja jest procesem, podczas którego dochodzi do zniszczenia wszystkich wegetatywnych i przetrwalnikowych form mikroorganizmów, co skutkuje stanem pełnej jałowości danego przedmiotu. Proces ten jest zatem niezbędny w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Również szeroko pojęta medycyna oraz laboratoria diagnostyczne czy badawcze, w których wymagana jest wysoka czystość mikrobiologiczna, muszą korzystać z różnych form sterylizacji. Ponadto renomowane salony fryzjerskie, kosmetyczne, masażu czy tatuażu, które chcą świadczyć usługi na najwyższym higienicznym poziomie, będą wymagały zakupu odpowiedniego sprzętu do sterylizacji.
Efektywna sterylizacja
Niezależnie od tego, gdzie i na jakie potrzeby będzie realizowana sterylizacja, urządzaniami, które skutecznie usprawnią cały proces, są autoklawy i sterylizatory. Moduły te różnią się przede wszystkim fizycznymi warunkami przeprowadzania sterylizacji, dlatego decyzję o zakupie warto skonsultować ze specjalistą. Producent aparatury laboratoryjnej po określeniu charakteru działalności pomoże dobrać odpowiednie urządzenie, uwzględniając przy tym m.in., czy konieczna będzie sterylizacja suchym i gorącym powietrzem, czy gorącą parą wodną pod zwiększonym ciśnieniem. Specjalista właściwie dopasuje też puszki do sterylizacji. W głównej mierze będzie to zależało od przedmiotów docelowo poddawanych wyjaławianiu (np. narzędzia, tekstylia medyczne).
Puszki sterylizacyjne – charakterystyka
Zasadniczo wyróżniamy dwa typy puszek – PS (do sterylizacji parowej) i PSG (do sterylizacji przy użyciu gorącego i suchego powietrza). Wszystkie puszki sterylizacyjne wyposażone są w zamknięcia zabezpieczające je przed przypadkowym otwarciem. W ten sposób powstaje też hermetyczne środowisko, które pozwala nie tylko na przeprowadzenie optymalnego cyklu sterylizacyjnego, ale także na późniejsze przechowywanie danego wsadu w aseptycznych warunkach. Puszki sterylizacyjne są zatem niezbędnymi akcesoriami na wyposażeniu szpitali, gabinetów weterynaryjnych i stomatologicznych oraz aptek przygotowujących leki recepturowe. Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę puszek sterylizacyjnych – ze względu na materiał, z którego są wykonane (wysokogatunkowe aluminium), możliwe jest ich wielokrotne wykorzystywanie. Niewątpliwie są więc bardziej ekologiczną alternatywą niż jednorazowe torebki lub rękawy sterylizacyjne.
Prawidłowo dobrane puszki sterylizacyjne bezwzględnie muszą odpowiadać metodzie wyjaławiania umieszczonego w niej wsadu. Umożliwi to bowiem efektywne przenikanie czynnika użytego do niszczenia patogenów. Ich istotną cechą jest również zapewnianie szczelności mikrobiologicznej, gdyż w ten sposób umożliwiają jałowe przechowywanie sterylizowanych przedmiotów, które następnie mogą być bezpiecznie wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki.