Strona główna » Puszki sterylizacyjne – jak działają i do czego są wykorzystywane?

Puszki sterylizacyjne – jak działają i do czego są wykorzystywane?

Każdy podmiot, którego podstawą działalności są usługi medyczne lub weterynaryjne, ma świadomość tego, jak istotne jest zachowanie aseptycznych warunków pracy. W szczególności dotyczy to narzędzi wykorzystywanych podczas zabiegów i innych tego typu procedur. Przy odkażaniu narzędzi pomocne może okazać się stosowanie puszek sterylizacyjnych. Zatem, jak działają takie puszki i gdzie są wykorzystywane?

Klasyfikacja i zasady działania puszek sterylizacyjnych

Puszki sterylizacyjne to pojemniki, w których umieszcza się narzędzia przeznaczone do sterylizacji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje takich pojemników – puszki typu PS stosuje się podczas sterylizacji z użyciem pary wodnej, a puszki PSG są przeznaczone do sterylizacji z wykorzystaniem gorącego, suchego powietrza. Rzecz jasna w obydwu przypadkach oprócz puszek niezbędny jest profesjonalny sterylizator medyczny likwidujący drobnoustroje. Puszki do sterylizacji z reguły produkuje się z aluminium lub stali szlachetnej. Ponadto producenci często poddają je sodowaniu oraz anodyzacji, co zwiększa poziom bezpieczeństwa ich użytkowania.

Gdzie i do czego można je wykorzystać?

Puszki sterylizacyjne znajdują zastosowanie w gabinetach dentystycznych, laboratoriach medycznych, gabinetach weterynaryjnych i innych tego typu placówkach. Można w nich umieszczać m.in. lancety, pipety, nożyczki, igły czy pęsety. Warto dodać, że odpowiednio zabezpieczone (najlepiej posłużyć się specjalną plombą) puszki do sterylizacji mogą posłużyć do długotrwałego przechowywania narzędzi medycznych.

Czy puszki do sterylizacji są w pełni bezpieczne?

Bezpieczeństwo użytkowania puszek sterylizacyjnych zwiększa stosowanie jednorazowych, wykonanych z papieru filtrów oraz uszczelek uniemożliwiających przedostawanie się do środka szkodliwych drobnoustrojów. Stosowanie tego typu procedur będzie więc niemal gwarancją bezpieczeństwa.

Niezbędny gadżet dla każdego medyka

Sterylizowanie pojedynczych narzędzi bywa żmudne i czasochłonne, dlatego lepiej posłużyć się puszkami sterylizacyjnymi. Stanowią one zatem niezbędny elementem wyposażenia każdego gabinetu.