Suszarki laboratoryjne są podstawowym elementem wyposażenia wielu laboratoriów i placówek badawczych. Służą do szybkiego i efektywnego suszenia próbek, odczynników i innych materiałów. Suszarki laboratoryjne występują w różnych kształtach i rozmiarach. Można je podzielić na trzy główne typy: z konwekcją grawitacyjną (naturalną) lub mechaniczną (wymuszoną) przeznaczone do suszenia bezpiecznego lub próżniowego.
Suszarki z konwekcją grawitacyjną (naturalną)
Dzięki zastosowaniu naturalnej konwekcji gorącego powietrza w komorze, przebieg wszystkich procesów termicznych charakteryzuje się najwyższą efektywnością.
Suszarki z konwekcją mechaniczną (wymuszoną)
Wykorzystują połączenie gorącego powietrza i wentylatorów do szybkiego osiągnięcia zadanej temperatury i równomiernego jej rozkładu w komorze. Gorące masy krążą w komorze, umożliwiając sprawne usuwanie wilgoci z produktu. Temperatura powietrza jest regulowana, co pozwala dostosować ją do specyfiki danego materiału. Suszarki są często używane do suszenia wielu produktów w krótkim czasie. Są również powszechnie wykorzystywane w przypadku płynów lub proszków, które wymagają określonego zakresu temperatur.
Suszarki próżniowe
Suszarki próżniowe wykorzystują połączenie ciśnienia próżniowego i ciepła do szybkiego i równomiernego suszenia materiałów. Temperatura w takich urządzeniach jest regulowana, co pozwala na osuszanie nawet bardzo delikatnych produktów. Najczęściej z takich suszarek korzysta się w sytuacji, gdy nie jest wymagana wysoka wydajność i szybkość pracy. Suszarki gwarantują efektywne i delikatne suszenie bez narażania suszonych materiałów.