Strona główna » Kontenery sterylizacyjne czy opakowania jednorazowe?

Kontenery sterylizacyjne czy opakowania jednorazowe?

Akcesoria medyczne i laboratoryjne wymagają szczególnego traktowania. Przede wszystkim w każdej sytuacji muszą być czyste i sterylne. Ważne jest zatem to, by je właściwie przechowywać, izolując od bakterii i przypadkowego kontaktu. Do przechowywania i transportu narzędzi lub materiałów opatrunkowych wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania od opakowań miękkich, zwykle jednorazowego użytku, po wielorazowe opakowania takie jak kontenery sterylizacyjne. Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice między kontenerami sterylizacyjnymi a opakowaniami jednorazowymi oraz podpowiadamy, które z nich warto wybrać. 

Jakie korzyści niesie zastosowanie kontenerów sterylizacyjnych?

Kontenery sterylizacyjne to specjalne pojemniki wielokrotnego użytku, które zapewniają sterylne warunki do przechowywania sprzętu medycznego i laboratoryjnego. Produkuje się je w standardowych lub spersonalizowanych kształtach, tak, by, jak najlepiej spełnić oczekiwania klientów. I choć są droższe od opakowań jednorazowych, gwarantują lepszą ochronę narzędzi, dlatego coraz częściej wypierają rękawy papierowo-foliowe. Kontenery sterylizacyjne typu PS, które są dostępne w ofercie naszej firmy WAMED, produkujemy z wysokiej jakości aluminium. Dodatkowo materiał zabezpieczamy warstwą tlenków poprzez sodowanie oraz anodowanie. Ponadto w opakowaniu znajduje się filtr z papieru sterylizacyjnego, który przepuszcza parę wodną.

Taka budowa kontenerów sterylizacyjnych sprawia, że są szczelne oraz stanowią skuteczną barierę dla drobnoustrojów. Oprócz tego kontenery mają specjalne zabezpieczenia, które chronią opakowanie przed przypadkowym otwieraniem, ograniczając tym samym dostęp do narzędzi osobom postronnym. W porównaniu do nich takich zabezpieczeń nie gwarantują opakowania jednorazowe, które łatwiej można otworzyć lub rozszczelnić, przez co do wnętrza szybciej mogą przedostać się bakterie. Co więcej, kontenery sterylizacyjne zyskują przewagę nad opakowaniami jednorazowymi w kontekście tego, że można je wykorzystywać wielokrotnie, jednocześnie mając pewność, że ciągle zachowują odpowiednie warunki do przechowywania.