W laboratoriach przeprowadza się różnego rodzaju eksperymenty i badania, a także tworzy nowe substancje i produkty. W takich miejscach często pracuje się ze żrącymi i toksycznymi substancjami, dlatego tak ważne jest postępowanie zgodnie z określonymi regułami. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa w laboratoriach?
Przechowywanie substancji w laboratorium
W pomieszczeniach laboratoryjnych najczęściej przechowuje się tylko taką ilość substancji, która jest niezbędna do bieżącej pracy. Wszystkie odczynniki powinny być zamknięte w szczelnych, szklanych pojemnikach. Korek musi być odpowiednio dopasowany do szyjki butelek i słoików.
Pracownicy laboratorium powinni zachować szczególną ostrożność także podczas otwierania naczyń z substancjami chemicznymi. Należy robić to powoli, ruchem podobnym do tego przy wykręcaniu śruby.
Jak zachować bezpieczeństwo w laboratorium?
Zasad obowiązujących w laboratorium jest znacznie więcej. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć:
- niewylewanie substancji chemicznych do zlewów, które nie są podłączone do neutralizatora ścieków,
- niespożywanie posiłków i napojów,
- niepalenie papierosów,
- poddawanie szkła laboratoryjnego próbom wytrzymałościowym przed pierwszym zastosowaniem w połączeniu z substancjami chemicznymi,
- niepobieranie substancji poprzez ich zasysanie do pipet ustami,
- ustawianie wąskich naczyń na statywach na probówki.
Substancje chemiczne powinny być przelewane z użyciem specjalnej pompki, pod wyciągiem, zwłaszcza jeśli chodzi o ciecze dymiące i wydzielające intensywny zapach. Pracownicy laboratorium muszą być natomiast wyposażeni w środki ochrony osobistej i zwracać szczególną uwagę na to, by nie dotykać odczynników gołą skórą. Do najważniejszych akcesoriów ochronnych zalicza się rękawice, przyłbice i okulary.