Strona główna » Jakie badania wykonuje się w komorach cieplnych?

Jakie badania wykonuje się w komorach cieplnych?

Komory cieplne wchodzą w skład wyposażenia wielu laboratoriów. Pozwalają one na przeprowadzanie różnego rodzaju eksperymentów, które wymagają wykorzystania wysokiej temperatury. Stanowią wyposażenie m.in. firm, w których produkuje się leki czy preparaty chemiczne. Do czego dokładnie można zastosować komory cieplne?

Czym są komory cieplne?

Komory cieplne to urządzenia, które generują odpowiednią temperaturę. Wystarczy umieścić substancję lub przedmiot w środku, a następnie wybrać ustawienia. Współczesne komory cieplne pozwalają na zastosowanie temperatury zmiennej, a także wybranie stałej wartości. Urządzenia te są wyposażone również w zabezpieczenia, które zatrzymują pracę w razie przekroczenia dopuszczalnych parametrów.

Komory cieplne pozwalają na pracę z temperaturami sięgającymi nawet 250 stopni Celsjusza. Są one tak zaprojektowane, by mogły działać ciągle nawet przez kilka dni. Większość komór wyposaża się w szybkę, przez którą można obserwować zmiany w substancji widoczne gołym okiem.

W laboratoriach korzysta się wyłącznie z certyfikowanych komór cieplnych, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich wyników badan. Takie sprzęty są dostępne w wersji z obiegiem powietrza typu KBC lub KBC-L.

Badania przeprowadzane w komorach cieplnych

W komorach cieplnych przeprowadza się badania, które wymagają zastosowania temperatury wyższej niż ta panująca w pomieszczeniu. Do przykładowych eksperymentów wykonywanych z użyciem takiej aparatury można zaliczyć:

  • podgrzewanie substancji do określonej temperatury,
  • suszenie,
  • reakcje zachodzące jedynie w konkretnych warunkach.

Dzięki komorze cieplnej możliwe jest ocenienie odporności konkretnej substancji na działanie wysokiej temperatury. Badania dotyczą m.in. wytrzymałości długotrwałej, a także ewentualnych zmian fizyko-chemicznych. Specjalista może modyfikować temperaturę, sprawdzić rekcję mieszanki na jej wahania. Komory cieplne są wykorzystywane m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, a nawet spożywczym.