Powszechnie apteka kojarzy się z idealnie uporządkowaną ekspozycją – dziesiątkami opakowań leków na półkach. To czego często nie widzimy to specjalistyczne urządzenia – standard wyposażenia każdej nowoczesnej apteki – pozwalające na przygotowywanie przez farmaceutów wysokiej jakości leków dopasowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Jeśli interesuje Cię sprzęt apteczny z Warszawy, dobrze trafiłeś.
Kompleksowe wyposażenie każdej apteki
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne w pracy farmaceutów i techników farmaceutycznych są właściwe proporcje. Przykładowo, dokonując pomiaru wagi, wcześniej stosowano wagi szalkowe, które obecnie zostały całkowicie wyparte przez niezwykle precyzyjne wagi elektroniczne. Należą one do podstawowych sprzętów aptecznych. Ich parametry muszą być ściśle dostosowane do obowiązujących przepisów, by w ten sposób maksymalnie zminimalizować ryzyko błędów. Wymogi nakazują posiadanie wagi do proszków (o dokładności 0,001g) oraz do płynów (o dokładności 0,01g). Każda waga apteczna musi być zalegalizowana.
Wyposażeniu obejmuje również suszarki apteczne pozwalające na suszenie półproduktów lub gotowych artykułów. Dzięki nim apteka może wytwarzać i oferować swoim klientom tzw. leki recepturowe. Placówka nie obejdzie się bez urządzeń chłodniczych, gdzie muszą być przechowywane niektóre leki gotowe czy też recepturowe. W tym przypadku do wyboru są przeszklone witryny chłodnicze i chłodziarki farmaceutyczne. Na koniec warto wspomnieć, że przy przygotowaniu wszelkiego rodzaju kremów i maści pomaga natomiast mikser recepturowy.
Sterylność na pierwszym miejscu
Ważnym elementem są puszki sterylizacyjne służące do odkażania narzędzi. Zazwyczaj są one wykonane z aluminium albo stali szlachetnej i posiadają solidne zabezpieczenia chroniące przed przypadkowym otwarciem. Zasadniczo można wyróżnić dwa podstawowe typy – PS (puszki do sterylizacji parowej) oraz PSG (do sterylizacji z użyciem gorącego, suchego powietrza). Oczywiście oprócz nich jest potrzebny także specjalny sterylizator medyczny, który umożliwia eliminację drobnoustrojów. Jeżeli apteka wykonuje leki w warunkach aseptycznych, do podstawowego wyposażenia będzie należała loża z nawiewem laminarnym (komora laminarna).
Inwestując w sprzęt laboratoryjny, trzeba mieć na uwadze jego dokładność, niezawodność i trwałość. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy i ponoszoną odpowiedzialność, należy dokładać wszelkich starań, aby wyposażenie apteczne spełniało wszelkie standardy bezpieczeństwa.