Strona główna » Jak zadbać o porządek w laboratorium?

Jak zadbać o porządek w laboratorium?

W laboratorium, gdzie przeprowadzane są eksperymenty i prace badawcze, porządek jest bardzo ważny. Ma to związek zarówno ze względami bezpieczeństwa, jak i skutecznością wykonywanych prac. Wiele zabrudzeń może bowiem przyczynić się do zaburzenia przebiegu badanych reakcji. Jak utrzymać porządek w laboratorium?

Etykietowanie substancji w naczyniach

W laboratorium używa się wielu różnych substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne w przypadku nieumiejętnego obchodzenia się z nimi. Należy więc etykietować każdą z nich, aby wiedzieć, co znajduje się w pojemniku. Oznaczenia są wykorzystywane zarówno w przypadku probówek umieszczonych na specjalnych stojakach jak i większych naczyń laboratoryjnych.

Przechowywanie akcesoriów w odpowiednim miejscu

Materiały i narzędzia powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu, zgodnie z ich właściwościami i wymaganiami producenta oraz obowiązujących przepisów sanitarnych. Niektóre substancje chemiczne wymagają trzymania w specjalnych pojemnikach lub lodówkach. W innym przypadku może dojść do wystąpienia niebezpiecznych reakcji.

W trakcie pracy niezbędne przedmioty można trzymać na specjalnych stolikach laboratoryjnych. Są one wykonane ze stali, która jest odporna na działanie substancji chemicznych. Ich powierzchnię można także łatwo zdezynfekować.

Sprzątanie laboratorium

W laboratorium należy regularnie sprzątać i utrzymywać czystość, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na wyniki eksperymentów. Należy regularnie odkurzać, myć i dezynfekować powierzchnie, narzędzia i urządzenia. Konieczne jest stosowanie środków czystości, które nie wchodzą w reakcje z substancjami chemicznymi wykorzystywanymi w danym laboratorium. Na rynku znaleźć można specjalne preparaty do zastosowań profesjonalnych.