Jak zadbać o porządek w laboratorium?

W laboratorium, gdzie przeprowadzane są eksperymenty i prace badawcze, porządek jest bardzo ważny. Ma to związek zarówno ze względami bezpieczeństwa, jak i skutecznością wykonywanych prac. Wiele zabrudzeń może bowiem przyczynić się do zaburzenia przebiegu badanych reakcji. Jak utrzymać porządek w laboratorium?

Etykietowanie substancji w naczyniach

W laboratorium używa się wielu różnych substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne w przypadku nieumiejętnego obchodzenia się z nimi. Należy więc etykietować każdą z nich, aby wiedzieć, co znajduje się w pojemniku. Oznaczenia są wykorzystywane zarówno w przypadku probówek umieszczonych na specjalnych stojakach jak i większych naczyń laboratoryjnych.

Przechowywanie akcesoriów w odpowiednim miejscu

Materiały i narzędzia powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu, zgodnie z ich właściwościami i wymaganiami producenta oraz obowiązujących przepisów sanitarnych. Niektóre substancje chemiczne wymagają trzymania w specjalnych pojemnikach lub lodówkach. W innym przypadku może dojść do wystąpienia niebezpiecznych reakcji.

W trakcie pracy niezbędne przedmioty można trzymać na specjalnych stolikach laboratoryjnych. Są one wykonane ze stali, która jest odporna na działanie substancji chemicznych. Ich powierzchnię można także łatwo zdezynfekować.

Sprzątanie laboratorium

W laboratorium należy regularnie sprzątać i utrzymywać czystość, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na wyniki eksperymentów. Należy regularnie odkurzać, myć i dezynfekować powierzchnie, narzędzia i urządzenia. Konieczne jest stosowanie środków czystości, które nie wchodzą w reakcje z substancjami chemicznymi wykorzystywanymi w danym laboratorium. Na rynku znaleźć można specjalne preparaty do zastosowań profesjonalnych.

próbówki

Jak wybrać statyw laboratoryjny?

Wybór odpowiedniego statywu laboratoryjnego to kluczowy element w prowadzeniu badań naukowych, diagnostycznych oraz medycznych. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka...

Czytaj więcej
sterylizator

Poznaj rodzaje sterylizatorów

Sterylizacja to proces mający na celu zneutralizowanie wszelkich drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Sterylizatory coraz częściej pojawiają się...

Czytaj więcej