Czy sterylizacja suchym gorącym powietrzem jest skuteczna?

Sterylizacja suchym, gorącym powietrzem to jedna z powszechnie używanych metod do wyjaławiania różnorodnego sprzętu medycznego, narzędzi kosmetycznych, szkła, utensyliów laboratoryjnych itp. Może być stosowana nawet w przypadku materiałów wrażliwych na wilgoć.

Na czym polega sterylizacja suchym, gorącym powietrzem?

Proces sterylizacji suchym, gorącym powietrzem odbywa się w specjalistycznych sterylizatorach wyposażonych w szczelnie zamknięte komory z termoregulacją. Krąży w nich swobodnie gorące powietrze, które przenika w głąb materiałów. W ten sposób dochodzi do niszczenia wszelkich drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych i przetrwalnikowych. Działanie suchego, gorącego powietrza przyczynia się do wystąpienia reakcji utleniania, co skutkuje nieodwracalną inaktywacją i degradacją składników komórkowych, np. kwasów nukleinowych czy białek. W sterylizatorach termicznych mogą być wyjałowione wszelkie metalowe narzędzia medyczne, szkło, porcelana, pudry, oleje i odporne na wysokie temperatury chemikalia.

Skuteczność sterylizacji suchym, gorącym powietrzem

Metoda sterylizacji gorącym, suchym powietrzem wykazuje wysoką skuteczność oraz daje szerokie możliwości zastosowania. Powietrze przenika w głąb wyjaławianych materiałów, nie powodując przy tym żadnych efektów ubocznych: nie powoduje korozji metalu i ostrych narzędzi, jest nietoksyczne i nie szkodzi środowisku naturalnemu. W ten sposób można dezynfekować nawet materiały wrażliwe na wodę, jak np. proszki czy maści. Sterylizatory na suche i gorące powietrze są łatwe w obsłudze i generują niskie koszty eksploatacji.

Trzeba mieć przy tym na uwadze, że aby skutecznie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów wraz z ich formami przetrwalnikowymi, należy w prawidłowy sposób wykorzystać przeznaczone do tego celu sterylizatory. Istotne jest przy tym dostosowanie odpowiedniego czasu i temperatury do rodzaju wyjaławianego materiału, gdyż nadmierna ekspozycja może wpływać negatywnie na niektóre substancje. Jednak postępując zgodnie z zasadami sterylizacji suchym i gorącym powietrzem, można osiągnąć oczekiwane rezultaty.

próbówki

Jak wybrać statyw laboratoryjny?

Wybór odpowiedniego statywu laboratoryjnego to kluczowy element w prowadzeniu badań naukowych, diagnostycznych oraz medycznych. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka...

Czytaj więcej
sterylizator

Poznaj rodzaje sterylizatorów

Sterylizacja to proces mający na celu zneutralizowanie wszelkich drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Sterylizatory coraz częściej pojawiają się...

Czytaj więcej