Strona główna » Czy sterylizacja suchym gorącym powietrzem jest skuteczna?

Czy sterylizacja suchym gorącym powietrzem jest skuteczna?

Sterylizacja suchym, gorącym powietrzem to jedna z powszechnie używanych metod do wyjaławiania różnorodnego sprzętu medycznego, narzędzi kosmetycznych, szkła, utensyliów laboratoryjnych itp. Może być stosowana nawet w przypadku materiałów wrażliwych na wilgoć.

Na czym polega sterylizacja suchym, gorącym powietrzem?

Proces sterylizacji suchym, gorącym powietrzem odbywa się w specjalistycznych sterylizatorach wyposażonych w szczelnie zamknięte komory z termoregulacją. Krąży w nich swobodnie gorące powietrze, które przenika w głąb materiałów. W ten sposób dochodzi do niszczenia wszelkich drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych i przetrwalnikowych. Działanie suchego, gorącego powietrza przyczynia się do wystąpienia reakcji utleniania, co skutkuje nieodwracalną inaktywacją i degradacją składników komórkowych, np. kwasów nukleinowych czy białek. W sterylizatorach termicznych mogą być wyjałowione wszelkie metalowe narzędzia medyczne, szkło, porcelana, pudry, oleje i odporne na wysokie temperatury chemikalia.

Skuteczność sterylizacji suchym, gorącym powietrzem

Metoda sterylizacji gorącym, suchym powietrzem wykazuje wysoką skuteczność oraz daje szerokie możliwości zastosowania. Powietrze przenika w głąb wyjaławianych materiałów, nie powodując przy tym żadnych efektów ubocznych: nie powoduje korozji metalu i ostrych narzędzi, jest nietoksyczne i nie szkodzi środowisku naturalnemu. W ten sposób można dezynfekować nawet materiały wrażliwe na wodę, jak np. proszki czy maści. Sterylizatory na suche i gorące powietrze są łatwe w obsłudze i generują niskie koszty eksploatacji.

Trzeba mieć przy tym na uwadze, że aby skutecznie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów wraz z ich formami przetrwalnikowymi, należy w prawidłowy sposób wykorzystać przeznaczone do tego celu sterylizatory. Istotne jest przy tym dostosowanie odpowiedniego czasu i temperatury do rodzaju wyjaławianego materiału, gdyż nadmierna ekspozycja może wpływać negatywnie na niektóre substancje. Jednak postępując zgodnie z zasadami sterylizacji suchym i gorącym powietrzem, można osiągnąć oczekiwane rezultaty.