Czy cieplarki laboratoryjne mogą zarówno grzać, jak i chłodzić?

Optymalne warunki do wykonywania badań laboratoryjnych gwarantujących miarodajne wyniki uzyskuje się dzięki wyspecjalizowanemu sprzętowi laboratoryjnemu. Cieplarki laboratoryjne zapewniają odpowiednio wysoką i stabilną temperaturę wymaganą do prowadzenia procesów inkubacji. Chociaż podstawowym zadaniem cieplarek jest ogrzewanie wsadu, to dostępne są także modele zapewniające funkcję chłodzenia.

Zastosowanie cieplarek laboratoryjnych z funkcją chłodzenia

Cieplarki laboratoryjne umożliwiają prowadzenie badań z zakresu mikrobiologii w wyizolowanych warunkach. Charakterystyczna dla tego urządzenia laboratoryjnego komora zapewnia oddzielenie wsadu od wpływu otoczenia mogącego zaburzyć wynik próby diagnostycznej. Jednocześnie w cieplarce uzyskuje się temperaturę wyższą niż na zewnątrz, co pozwala na ogrzanie i wysuszenie próbek poddawanych analizom laboratoryjnym. Ważną rolą cieplarek jest zapewnianie jednakowo wysokiej temperatury podczas badań. Mimo to należy wiedzieć, że znaczną grupę testów laboratoryjnych prowadzi się przy zmiennej temperaturze – hodowla niektórych mikroorganizmów wymaga przejścia od nagrzewania do schłodzenia. W takiej sytuacji zespół analityczny powinien mieć dostęp do cieplarki z chłodzeniem. Wówczas urządzenie oprócz funkcji ogrzewania i suszenia umożliwia w kontrolowany sposób szybkie obniżenie temperatury.

Co wpływa na funkcjonalność cieplarek z chłodzeniem?

Prowadzenie prób badawczych wymagających przejścia ze stadium ogrzewania do etapu chłodzenia i na odwrót umożliwia cieplarka z chłodzeniem. Znamienną cechą urządzenia jest przystosowanie do pracy w zróżnicowanych cyklach. Precyzyjną zmianę temperatury w określonym czasie ułatwia zaprogramowanie aparatu, którym steruje regulator mikroprocesorowy. System cieplarki z chłodzeniem jest w stanie zapamiętać nawet 9 cykli czasowo-temperaturowych. Urządzenie może pracować w zakresie temperatur od -5oC do 70oC przy nastawie temperatury co 0,1oC. Natomiast dokładność stabilizacji temperatury w punkcie wynosi +/- 0,3oC. Nad utrzymaniem pożądanych wartości ciepła czuwają podwójne niezależne układy uniemożliwiające przypadkowy wzrost temperatury. Sprawność ogrzewania, ale też i chłodzenia osiągnięto za sprawą wymuszonego obiegu powietrza, który z jednej strony pozwala na szybkie przejście do potrzebnych parametrów, a z drugiej – zapewnia zrównoważone warunki wewnątrz komory cieplarki niezależnie od jej zapełnienia.

Przygotowanie urządzenia do pracy ciągłej oraz możliwość podglądu wyznaczonych i bieżących parametrów pracy chroni wsad przed koniecznością ingerencji mogącej zakłócić prawidłowość procesu inkubacji. Wykonanie obudowy ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo na biało zapewnia największe standardy higieny i czystości. Wybór egzemplarzy o różnych wymiarach i pojemności oraz mocy znamionowej od 400 W do 1600 W sprawia, że cieplarka z chłodzeniem to ważna część wyposażenia laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania dla przedstawicieli wielu branż.

próbówki

Jak wybrać statyw laboratoryjny?

Wybór odpowiedniego statywu laboratoryjnego to kluczowy element w prowadzeniu badań naukowych, diagnostycznych oraz medycznych. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka...

Czytaj więcej
sterylizator

Poznaj rodzaje sterylizatorów

Sterylizacja to proces mający na celu zneutralizowanie wszelkich drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Sterylizatory coraz częściej pojawiają się...

Czytaj więcej