Strona główna » Cieplarka mikrobiologiczna – charakterystyka i zastosowanie sprzętu

Cieplarka mikrobiologiczna – charakterystyka i zastosowanie sprzętu

Niezbędna w każdym laboratorium mikrobiologicznym cieplarka laboratoryjna to urządzenie do przechowywania materiału biochemicznego w postaci krwi, moczu oraz osocza. Jej zadaniem jest ochrona surowca biologicznego przed szkodliwym działaniem temperatury, zapewnienie próbkom optymalnych warunków składowania oraz umożliwienie hodowli mikroorganizmów.

Czym jest cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna to jednokomorowe urządzenie służące do suszenia oraz wygrzewania próbek materiału biologicznego przeznaczonego do analiz laboratoryjnych. Komora z blachy nierdzewnej o podwójnym wewnętrznym oszkleniu zabezpiecza surowce przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a funkcja termoregulacji pozwala na dostosowanie temperatury do rodzaju próbek. Wyposażone w czujnik temperatury oraz w system alarmowy (ostrzegający przed jej znacznym wzrostem) cieplarki cechuje również równomierny rozkład powietrza bez względu na obieg oraz stałość warunków panujących w ich wnętrzu. Możliwość programowania wpływa na optymalizację temperatury, a wbudowane w cieplarkę wentylatory pozwalają urządzeniu na ciągłość pracy. Cieplarki mikrobiologiczne zasadniczo występują w postaci urządzeń o dwóch obiegach powietrza: grawitacyjnym (naturalnym) oraz wymuszonym. Warto dodać, że obok standardowej cieplarki podgrzewającej na rynku dostępna jest również cieplarka chłodząca.

Do czego służy?

Główną funkcją cieplarki laboratoryjnej jest inkubacja i zabezpieczanie materiału mikrobiologicznego przeznaczonego do badań i analiz biochemicznych. Narzędzie to pozwala również na hodowlę drobnoustrojów (bakterii i wirusów). Cieplarka laboratoryjna przeznaczona jest do długotrwałego ogrzewania i suszenia próbek wymagających temperatury wyższej niż ta wynikająca z otoczenia, bez konieczności częstego angażowania się w wewnętrzne, stabilne środowisko. Natomiast cieplarka chłodząca wyposażona jest w dodatkową funkcję chłodzenia. Zapewnia ona bezpieczną biosferę surowcom wymagającym przetrzymywania w niższych temperaturach niż temperatura grzania w wersji standardowej. Oba urządzenia utrzymują także stałą wilgotność panującą w komorze.

Wszystkie powyższe funkcjonalności czynią z cieplarek laboratoryjnych niezbędny element wyposażenia każdego profesjonalnego laboratorium. Składowanie delikatnych surowców biologicznych staje się bowiem w ten sposób w pełni bezpieczne.