Strona główna » Cieplarka laboratoryjna – na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Cieplarka laboratoryjna – na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Cieplarka laboratoryjna, zwana także inkubatorem, jest niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym podczas badań laboratoryjnych opartych na mikrobiologii i fizjologii zwierząt oraz roślin. Służy także w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym do oceny kontroli jakości i czystości produktów. Także w sektorze przemysłowym zastosowanie cieplarki laboratoryjnej jest konieczne np. podczas badań odporności termicznej materiałów.

Podkręć temperaturę w cieplarce laboratoryjnej

Dobra cieplarka powinna posiadać funkcję konwekcji wymuszonej. W praktyce oznacza to, że cieplarka laboratoryjna zapewnia optymalną temperaturę w całej komorze urządzenia podczas przebywania w niej choćby stosów szalek Petriego, które są wysoko i gęsto ustawione. Za sprawą konwekcji wymuszonej zapewniona jest zarówno optymalna temperatura, jak i odpowiednia wilgotność, a jednocześnie utrudnione staje się skraplanie wody w środku urządzenia. Kolejnym, jednak nie mniej ważnym elementem, jest rodzaj podtrzymania temperatury. Wysokiej klasy inkubatory mają możliwość ustawienia temperatury do 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badań, do których niezbędna jest tak wysoka temperatura. Warto jednak zaznaczyć, że do testów przeprowadzanych na próbkach wymagających stałej temperatury pokojowej lub niższej, warto skorzystać z modeli wzbogaconych w dodatkowe moduły chłodzenia.

Najważniejsze funkcje dobrej cieplarki laboratoryjnej

 Istotnym parametrem świadczącym o wysokiej jakości cieplarek laboratoryjnych są wmontowane w podwójne drzwi. Te wewnętrzne wykonane są ze specjalnego szkła umożliwiającego sprawną obserwację procesów zachodzących w środku inkubatora bez ingerencji w warunki inkubacji. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru cieplarki laboratoryjnej? Na jej wielkość. To istotna sprawa, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli. Istnieją urządzenia o kilkusetlitrowych komorach, wzbogaconych w dużą ilość półek oraz dwukomorowe z niezależną kontrolą procesów zachodzących w każdej z komór. Samo wnętrze komory jest wykonane z metalu lub plastiku, przy czym to drugie ma ograniczoną funkcjonalność, gdyż nie ma możliwości ustawienia wysokich temperatur. Dodatkowym wyposażeniem cieplarek mogą być wytrząsarki, uchwyty na szalki Petriego, alarmy czy oprogramowanie i oświetlenie. Ważna jest także możliwość przeprowadzenia sterylizacji parowej czy chłodzenia.

 Decydując się na zakup, jakim jest cieplarka laboratoryjna należy uważnie przeanalizować jej wszelkie parametry. Mnogość modeli nie ułatwia wyboru, dlatego konieczna jest precyzyjna analiza urządzenia przed jego nabyciem.