Strona główna » August Wilhelm von Hofmann. Kilka słów o wynalazcy elektrolizera

August Wilhelm von Hofmann. Kilka słów o wynalazcy elektrolizera

August Wilhelm von Hofmann jest wybitnym niemieckim chemikiem. Urodził się 8 kwietnia 1818 roku w miejscowości Giessen, mieszczącej się w regionie Hesse-Darmstadt. Od 1836 roku uczęszczał do miejscowego uniwersytetu, gdzie studiował prawo. Po wysłuchaniu słynnego chemika, Justusa von Liebiga, zrezygnował z nauki prawa i zaczął studiować chemię. Po skończonych studiach, w 1841 roku skończył doktorat, a następnie został mianowany doktorem nowo otwartego Royal College of Chemistry w Londynie – uczelni założonej przez księcia Alberta.

Czym zajmował się August Wilhelm von Hofmann?

Ten naukowiec był pionierem w dziedzinie chemii organicznej. Odkrył reakcję degradacji, poddając cząsteczki organiczne działaniu amoniaku i fosfiny. Zajmował się badaniem formaldehydu, jego działania i funkcji, jak również fuksyny, rozaniliny, błękitu anilinowego oraz nienasyconego alkoholu. W 1864 roku August Wilhelm von Hofmann wyjechał z Anglii i osiedlił się w Bonn. W 1865 roku został profesorem na Uniwersytecie Berlińskim.

W 1866 roku Hoffman przedstawił swój najnowszy wynalazek: aparat Hofmanna, czyli aktualny elektrolizer laboratoryjny. Zbudowany jest on z trzech cylindrów stanowiących układ naczyń połączonych, wykonanych ze szkła. Środkowy cylinder jest otwarty od góry, aby urządzenie mogło zostać wypełnione elektrolitem. Pozostałe dwa cylindry posiadają kraniki zamykające wylot, dzięki którym jest możliwość doprowadzenia tlenu i wodoru, potrzebnych do reakcji. Boczne cylindry dodatkowo podłączone są do elektrod. Za pomocą tego aparatu można pokazać między innymi stechiometryczny skład wody.

W Bonn, w 1867 roku August Wilhelm von Hofmann założył Niemieckie Towarzystwo Chemiczne i napisał książkę, rewolucjonizującą podejście do chemii. W książce wyjaśniona była idea wartościowości atomów, ówcześnie nauczana na lekcjach chemii w każdej szkole. To właśnie on przedstawił pierwszy model atomu. Przez całe swoje życie ten naukowiec stworzył ponad 1000 artykułów naukowych z prac w swoim laboratorium. Zmarł 2 maja 1892 w Berlinie, a jego grób znajduje się na cmentarzu miejskim w Dorotheenstadt.